Wydawca: Wiedza i Praktyka Kategoria: Specjalistyczne Język: polski

Rodzicielstwo a praca ebook

(0)

Ebooka przeczytasz na:

e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Rodzicielstwo a praca -

Niektórzy twierdzą, że mamy obecnie zjawisko baby-boomu, czyli wzrost liczby urodzeń. Inni biją na alarm z powodu kryzysu demograficznego. Niezależnie od tego, kto ma rację, jedno jest pewne: dzieci będą się rodzić zawsze.
Jeśli więc zatrudniasz rodziców (lub przyszłych rodziców), jesteś skazany na stosowanie nie zawsze oczywistych przepisów o ochronie rodzicielstwa.
Ochrona pracownic w ciąży, macierzyński, wychowawczy... Wydaje się, że – jak na prawo pracy – są to zagadnienia dość proste.
A jednak diabeł tkwi w szczegółach! Życie potrafi zaskoczyć nawet wieloletnich specjalistów ds. kadr. Liczne kary inspekcji pracy są tego najlepszym dowodem!

Aby nie dać się zaskoczyć inspektorom PIP, warto skorzystać z publikacji „Rodzicielstwo a praca – 34 najważniejsze pytania i odpowiedzi”!

Znajdziesz w niej rozwiązanie 34 najczęstszych problemów dotyczących ochrony pracownicy w ciąży, urlopu macierzyńskiego oraz urlopu wychowawczego. Oto niektóre z nich:

 • Czy i kiedy można zwolnić kobietę ciężarną lub wręczyć jej porozumienie zmieniające?
 • Które umowy terminowe przedłużają się do dnia porodu?
 • Czy trzeba zapewnić kobiecie w ciąży indywidualny rozkład czasu pracy, jeśli tego zażąda?
 • Czy pracownica w ciąży może pracować przed komputerem?
 • Co zrobić, kiedy nie ma wniosku pracownicy o urlop macierzyński, a zbliża się data porodu?
 • Ile wyniesie urlop macierzyński w poszczególnych latach?
 • Czy można udzielić mniej niż 2 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem?
 • Czy można zwolnić pracownika korzystającego z urlopu macierzyńskiego? W jakich przypadkach?
 • Co powinien zawierać wniosek o urlop wychowawczy? Jakie dokumenty należy do niego dołączyć?
 • W jakich przypadkach można odwołać pracownika z urlopu wychowawczego?
 • Kiedy pracownik ma prawo przerwać urlop wychowawczy? W jaki sposób ma tego dokonać?

Koniec z wątpliwościami! Publikacja „Rodzicielstwo a praca – 34 najważniejsze pytania i odpowiedzi” będzie od dziś Twoim podręcznym doradcą!

Doradzają Ci najlepsi specjaliści

Możesz w pełni ufać wskazówkom zawartym w publikacji „Rodzicielstwo a praca – 34 najważniejsze pytania i odpowiedzi” i stosować je bez obaw. Zostały one przygotowane przez specjalistów z dziedziny prawa pracy. Konsultantem merytorycznym publikacji jest pani Monika Frączek – starszy specjalista w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Publikacja została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia.

Opinie o ebooku Rodzicielstwo a praca -

Fragment ebooka Rodzicielstwo a praca -
www.KadryOnline.pl

Rodzicielstwo a praca

Wiedza i Praktyka


PRACOWNICA W CIĄŻY


1. Czy (i kiedy) można zwolnić kobietę w ciąży?


Zaszła w ciążę – jest chroniona

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę ciężarnej pracownicy jest bezwzględny. Oznacza to, że: – nie wolno wręczyć jej wypowiedzenia,

– nie może dojść do rozwiązania umowy także wtedy, gdy wypowiedziałeś już pracownicy umowę, a potem okazało się, że jest ona w ciąży – i to zarówno wówczas, gdy była w ciąży w dniu wypowiedzenia, jak i wtedy, gdy w ciążę zaszła w okresie wypowiedzenia (por. wyrok SN z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95, OSNAP z 1995 r. nr 22, poz. 276).


Uwaga! Nie ma znaczenia, czy, wręczając wypowiedzenie, wiedziałeś o ciąży pracownicy. Liczy się tylko to, czy pracownica w dniu otrzymania wypowiedzenia lub w okresie wypowiedzenia faktycznie była w ciąży (por. wyrok SN z 15 stycznia 1988 r., I PRN 74/87, Służba Pracownicza z 1988 r. nr 5, str. 28).


Okazało się, że była w ciąży? Trzeba ją przywrócić! 

Gdy pracownica poinformuje o swojej ciąży już po wręczeniu jej wypowiedzenia, a nawet  w dniu rozwiązania umowy o pracę, masz obowiązek:

– wycofać swoje oświadczenie o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy i

– przywrócić pracownicę do pracy oraz

– zapłacić wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.


Uwaga! Jeśli wypowiedziałeś umowę, a następnie okazało się, że w tym dniu pracownica  była w ciąży, ale poroniła przed upływem okresu wypowiedzenia, wypowiedzenie także jest bezskuteczne i trzeba wycofać oświadczenie o wypowiedzeniu umowy.


Likwidacja stanowiska – również nie zwolnisz ciężarnej

Pracownicy w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego nie możesz zwolnić nawet z powodu likwidacji jej stanowiska pracy (więcej o tym w rozdziale „Urlop wychowawczy").


Wyjątek: upadłość i likwidacja

Pracownicy w ciąży możesz wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę w przypadku upadłości lub likwidacji całej firmy. Jeżeli w firmie działa organizacja związkowa reprezentująca pracownicę, musisz uzgodnić z nią termin rozwiązania umowy. W innym przypadku decyzję o wypowiedzeniu w związku z upadłością lub likwidacją firmy podejmujesz samodzielnie. Jeśli zatrudniasz co najmniej 20 pracowników, musisz ponadto wypłacić odprawę.

Uwaga! Masz prawo zwolnić ciężarną kobietę w trybie dyscyplinarnym (czytaj o tym poniżej).

§ Podstawa prawna:

? art. 177 kp,

? art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 ze zm.).


2. Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownicę w ciąży?


Aby przeczytać całą książkę, odwiedź www.legimi.com