Przygotowania do wesela - Małgorzata Michalska - ebook

Przygotowania do wesela ebook

Małgorzata Michalska

2,5

Opis

Tuż po zaręczynach rozpoczyna się bardzo intensywny czas przygotowań do wesela, między innymi dotyczy on wyboru sali, dekoracji, zespołu, sukni ślubnej i tak dalej, i tak dalej. W tym okresie trzeba bardzo uważać na wydatki, bo nieprzemyślane zakupy mogą doszczętnie uszczuplić kieszenie młodych.
W kwestii organizacyjnej bardzo dużo zależy od narzeczonych, zazwyczaj trochę od rodziców i teściów oraz część od umiejętności perswazyjnych usługodawców branży weselnej, nie mniej ważne jest także szczęście. Dlatego im większą wiedzę na temat poszczególnych faz przygotowań ślubnych zdobędą narzeczeni – tym mniejsze prawdopodobieństwo, że przepłacą za poszczególne usługi. Wiedza i w tym temacie jest na wagę złota.

 

Poradnik poleca serwis www.salenawesela.pl


Druga część Ebooka „Weselny niezbędnik – krok po kroku”, czyli Przygotowania do wesela – zawiera ogrom rad tworzących swoisty harmonogram planu weselnego, co więcej zawarte są w nim gotowe wzory umów oraz listy szczegółowych pytań do organizatorów przyjęć weselnych. W tej części znajdują się porady dotyczące również tego,  od czego zacząć wszystkie przygotowania, w jakim czasie, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, jak załatwiać wszystkie formalności do kościoła i/lub do USC. Dodatkowo zamieszczone zostały szczegółowe opisy ślubu z obcokrajowcem w Polsce, zasady rozsyłania zaproszeń, strategia usadzania gości przy stole, lista popularnych czytań w kościele, zwyczaje i zabawy oczepinowe, propozycje menu i wiele, wiele innych cennych podpowiedzi.
Zwieńczeniem drugiej części Ebook jest dodatek specjalny pod tytułem „Rady dla pary młodej, jakich jeszcze nie znacie!”
Z pomocą tej książki Wasze wesele stanie się wspaniałą imprezą i o to przecież chodzi.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 108

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
2,5 (2 oceny)
0
0
1
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Małgorzata Michalska "Przygotowania do wesela"

 

Copyright © by Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright © by Małgorzata Michalska, 2013

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji nie może być reprodukowana, powielana i udostępniana w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody wydawcy.

 

Skład: Wydawnictwo Psychoskok Projekt okładki: Wydawnictwo Psychoskok

 

ISBN: 978-83-63548-51-3

 

Wydawnictwo Psychoskok ul. Chopina 9, pok. 23, 62-507 Konin tel. (63) 242 02 02, kom.665-955-131

Małgorzata Michalska
Przygotowania do wesela
Drugi krok do wspólnego życia
Wydawnictwo

Patronat nad książką objęły serwisy:

Planujemy wesele.

Wesele

z pomocą konsultanta.

Wesele

w „remizie” lub w domu ludowym, jak się przygotować?

Wybór

hotelu

na ślub

Wybór

sali

weselnej

Wybór menu

Wybór

tortu

weselnego

Zaproszenia

na ślub

Jak

rozsadzić gości?

Nauka

tańca

Wybieramy obsługę techniczną.

Fotograf/kamerzyst

a

Zespół muzyczny/DJ

Czym

do ślubu?

Dekoracja

sali weselnej

Dekoracja

samochodu

Dekoracja

kościoła

Atrakcje

dodatkowe na ślub

Formalności ślubne

Ślub kościelny

Ślub cywilny

Drużba i druhna

Ślub z obcokrajowcem

Weselne zakupy

Obrączki

Suknia

ślubna i garnitur.

Coś

na

noc poślubną

Alkoho

l

Kwiat

y

Moda i uroda

Fryzura

na ślub

Makijaż ślubny

Paznokci

e

Fryzura

na poprawiny

Msza święta

Popularne

teksty czytań oraz psalmy

Po mszy świętej

Ryż, gołębie,

czy

płatki róż?

Zbieranie

monet

Bram

y

Umowy

Wzór

umowy

na salę weselną

Wzór

umowy

dla fotografa/kamerzysty

Wzór

umowy

dla DJ/zespołu muzycznego

Wzór

umowy

uniwersalnej

Dodatek specjalny: Rady dla pary młodej, jakich jeszcze nie znacie!

„Małżeństwo jest planetą, gdzie On jest biegunem północnym,

Ona południowym, dzieci zwrotnikami, a szczęście równikiem”

(Honore De Balzac)

Najtrudniejszy język świata - język małżeństwa.

Voyage

Pamiętaj, że udane małżeństwo zależy od dwóch rzeczy: znalezienia właściwej osoby i od bycia właściwą osobą.

(H. Jackson Byron)

Słowo wstępne.

Przygotowania do wesela to ciężka praca, niektórzy wręcz twierdzą, że to najtrudniejsze zadanie, z jakim przyszło im się zmierzyć w młodości. Organizacja ślubu to również liczne kłótnie, problemy organizacyjne i temperament pary - nic więc dziwnego, że właśnie w tym czasie na światło dzienne „wychodzą” wszelkie wady i zalety narzeczonych. Dlaczego? Ponieważ planowanie wesela to proces wieloetapowy wymagający zaangażowania się obojga partnerów, wytrwałości, logicznego myślenia i dobrego rachowania poszczególnych elementów składowych. Zwieńczeniem ciężkiej pracy staje się ślub i wesele, a w rezultacie całe przyszłe życie.

Druga część poradnika, którą oddajemy właśnie w Państwa ręce ma pomóc wszystkim tym, którzy o planowaniu wesele nie mają zielonego pojęcia, a także tym, którzy potrzebują tylko kilku wskazówek do tak zwanego zapięcia wszystkiego na ostatni guzik.  

Cała książka „Weselny niezbędnik – krok po kroku” została podzielona na 4 części:

1)    Pierwszy krok do wspólnego życia

2)    Przygotowania do wesela

3)    Dzień wesela

4)    Po weselu

„Przygotowania do wesela” to część, w której znajdziemy odpowiedzi na takie pytania jak: Gdzie wynająć salę weselną? Czy zapewnienie noclegów dla gości pozostaje w gestii państwa młodych? Czy lepiej wynająć zespół czy DJ? Jak zorganizować ślub z obcokrajowcem? Do tego prezentujemy popularne teksty czytań na mszę świętą oraz gotowe wzory umów dla podwykonawców (dla fotografa, kamerzysty, zespołu oraz umowa na salę weselną).

Życzymy Wam przyjemności z czytania poradnika i pomyślności na nowej drodze życia.

Małgorzata Michalska

Planujemy wesele.

1. Wesele z pomocą konsultanta. 

Profesjonalny konsultant ślubny pomoże młodej parze w kompleksowej organizacji wesela, ale co to znaczy kompleksowa organizacja wesela?

Mówiąc najprościej to załatwianie wszystkich spraw składających się na pełną organizację wesela, od zbierania dokumentacji do urzędu tanu cywilnego i kościoła poprzez wynajem sali weselnej aż po zamówienie fryzjera i kosmetyczki.

Co ważne, a może i najważniejsze przy wyborze dobrego konsultanta trzeba zapytać, czy nasz konsultant ma podpisane umowy z wybranymi obiektami weselnymi oraz usługodawcami, po to, aby mógł negocjować korzystne rabaty dla nas. Wynajmując konsultanta chcemy mieć przecież pewność, że nasz ślub będzie perfekcyjny i to za rozsądną cenę.

Sala weselna stanowi główny koszt całego przyjęcia, dlatego bardzo ważne jest, aby konsultant sprawnie załatwiał dla nas atrakcyjne oferty cenowe. Nawet, jeśli rabat nie będzie przekraczał 5 – 10% za poszczególne elementy, to w rozrachunku końcowym czarno na białym zobaczymy ile łącznie zaoszczędziliśmy dzięki pracy naszego konsultanta.

Pomoc konsultanta to dla nas wygoda i spokój, a także dużo zaoszczędzonego czasu wolnego – bezcenne walory wpływające na nasze dobre samopoczucie w drodze do ołtarza.

2. Wesele w „remizie” lub w domu ludowym, jak się przygotować?

Na wesele w remizie zdecydowanie częściej decydują się mieszkańcy małych, wiejskich gmin, co jest podyktowane najczęściej kwestią finansową oraz miejscem zamieszkania młodych.

Brak innych sal weselnych w okolicy to kolejny powód, dla którego młodzi decydują się na wesele w remizie, do tego duże koszty dojazdu do większego miasta sprawiają, że domy ludowe cieszą się nadal dużym powodzeniem wśród narzeczonych z terenów wiejskich.

Wesele w remizie wcale nie musi być toporne, nudne, albo tym bardziej jarmarczne – wystarczy zastosować się do kilku wskazówek organizacyjnych, aby zachwycić gości lokalnymi przysmakami i wyjątkową gościnnością tak charakterystyczną dla małych miejscowości.

Zakupy.

Organizując

wesele

na sali wiejskiej musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie produkty spożywcze będziemy musieli kupić i dowieźć sami, dlatego trzeba mieć na uwadze to, że przynajmniej 2 – 3 dni będziemy musieli zarezerwować na pożytek zakupów. Potrzebne będą dwie wizyty u kucharki po pierwsze, aby ustalić menu, a po drugie, aby ustalić ilość produktów do zakupu. Większość zakupów robimy na 2-3 tygodnie przed weselem, natomiast krótkoterminowe produkty należy zakupić na ostatnią chwilę. W tym temacie trzeba zachować maksimum bezpieczeństwa, aby uniknąć zatrucia pokarmowego gości. Przygotowanie tak zwanego stołu wiejskiego należy zamówić oddzielnie u rzeźnika, podobnie ciasta, tort i chleby.

Dekoracja.

W tym temacie mamy dwie możliwości realizacji wystroju, albo sami wykonamy dekorację na dzień przed weselem, albo wynajmiemy firmę profesjonalnie dekorującą sale weselne. W tym pierwszym przypadku oczywiście zaoszczędzimy dodatkowe pieniądze, jednak zmarnujemy praktycznie cały dzień na przygotowanie sali. Wynajmując firmę warto zaznaczyć także, aby w koszt wchodziło sprzątanie wnętrza także po zakończonej uroczystości. Musimy pamiętać także o tym, że tak na dwa dni przed weselem warto sprawdzić czystość podłóg, okien, a także toalety i jeśli mamy wątpliwości, co do stanu warto poprosić znajomych o pomoc w posprzątaniu sali bądź wynająć 1- 2 osoby do gruntowego sprzątania. Sala w remizie czy domu ludowym jest raczej oszczędna w formie, a czasami także „podniszczona”, dlatego wybierając dekorację musimy mieć na uwadze to, aby nie przeładować detalami i kolorami wnętrza, które zamiast zachwycać będzie przytłaczało. Warto zastosować maksimum 2 kolory w dekoracjach i raczej zrezygnować w balonów.

To, co

sprawdza się zawsze, to dekoracje ze świeżych kwiatów oraz pokrowce na krzesła.

Atrakcje

dodatkowe.

Tort

z fajerwerkami to najczęściej spotykany typ atrakcji podczas uroczystości, ale zamiast tak charakterystycznego momentu można przewrotnie najpierw zaprosić gości na pokaz sztucznych ogni przed salą, a potem na pyszny tort. Zdjęcia na tle rozświetlonego nieba z pewnością będą oryginalną pamiątką ze ślubu. Dodatkowo można uszykować księgę gości, w której wszyscy zaproszeni złożą swój podpis z życzeniami. To, co spotyka się z dużym zainteresowaniem to także wszelkie pokazy barmańskie, podczas których goście mogą do woli komponować sobie najróżniejsze drinki. Na zwieńczenie wesela nadal dobrym akcentem jest wniesienie pieczonego prosiaka z kompozycją najróżniejszych sosów.

Ukłon w stronę gości.

Wiejskie

wesele nie może odbyć się bez swojskich przysmaków, dlatego miłym akcentem z pewnością będzie specjalny stół z tradycyjnymi wyrobami wędliniarskimi. Kiełbasa, kaszanka, smalec, pasztety, ogórki kiszone, świeży chleb i co tylko przyjdzie nam jeszcze do głowy bez dwóch zdań spotka się z euforią ze strony biesiadników. A na zakończenie wesela zamiast tradycyjnej butelki wódki warto gościom wręczyć coś zupełnie innego, co? A na przykład po słoiczku specjalnego smalczyku z cebulą i mięsem z etykietą zawierającą imiona młodych. Taki rarytas to prawdziwa niespodzianka!

Koszt realizacji wesela na remizie jest faktycznie sporo niższy niż ten za wesele w sali restauracyjnej, jednak nie możemy zapomnieć o tym, że specyfika takiego wydarzenia jest inna. Wynajmując kucharkę musimy pomyśleć także o paniach do obsługi gości, a także o ekipie, która posprząta wszystko po weselu. To, co zyskamy już po przyjęciu, to z pewnością spora ilość gotowych dań do zamrożenia, a także herbaty, kawy, cukier i wiele innych produktów, których goście nie spożyli.

3. Wybór hotelu na ślub.

Młodzi decydując się na ślub w innym mieście niż to, z którego pochodzą powinni pomyśleć o lokalu, który nie tylko doskonale sprawdzi się na przyjęcie weselne, ale także udźwignie temat noclegów dla gości. I o tym w poniższym tekście.

Wiele młodych osób decyduje się na ślub daleko od rodzinnego domu, dlatego temat noclegów dla gości staje się głównym problemem do rozwiązania. Gdzie zapewnić pokoje i kto ma za nie zapłacić? To najczęściej pojawiające się pytania przy tej okazji.

W takim przypadku już na etapie poszukiwania sali weselnej warto rozważyć taki lokal, który dysponuje pokojami dla gości. Doskonale na ten cel sprawdzą się hotele i pensjonaty, które z łatwością znaleźć można w serwisie www.salenawesela.pl, bo to właśnie tu promowane są obiekty kompleksowo dbające o wygodę weselników.

Koszt wynajmu noclegów nie powinien być wysoki dla pary młodej, która będzie wynajmować pokoje w tym samym obiekcie, co salę weselną. W takim przypadku cena najczęściej wynosi 50% ceny wyjściowej za pokój plus apartament dla nowożeńców gratis. To dodatkowo bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż zarówno para młoda, jak i goście w każdej chwili mogą pójść do pokoju odpocząć czy poprawić fryzurę, makijaż w przypadku pań.

Koszt wynajmu powinni pokryć państwo młodzi tuż po zakończeniu uroczystości. Taki model jest najczęściej spotykany i akceptowany przez większość narzeczonych. Czasami zdarza się też tak, że młodych nie stać na dodatkowy koszt za noclegi i wówczas goście już na poziomie zaproszeń informowani są o możliwości wynajmu noclegów na własny koszt. Czy tak wypada? Raczej nie, bo w ramach gościnności młodej pary powinno wchodzić także zapewnienie biesiadnikom bezpiecznego i wygodnego noclegu. Po za tym koszt kilku noclegów w skali całego wesela wcale nie jest aż tak wielki, dlatego nie powinno się oszczędzać w tym temacie na wygodzie gości i ich komforcie psychicznym. Przecież będąc w ich położeniu także chcielibyśmy mieć zagwarantowany nocleg na koszt zapraszającego. Trzeba mieć na uwadze także to, iż niektórzy z zaproszonych gości zrezygnują z udziału w uroczystości, gdy koszt za nocleg będą musieli pokryć sami. Inni przyjmą zaproszenie, ale pomniejszą wartość „koperty” o koszt noclegów.

Wesele w hotelu do bardzo dobry pomysł, dla wszystkich tych, dla których liczy się wygoda ponad wszystko. W obiektach tego typu obsługa zapewnia doskonałą obsługę i najlepsze warunki lokalowe.

4. Wybór sali weselnej.

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak znaleźć dobrą salę weselną czy hotel w innym mieści niż to, z którego pochodzimy, a w poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć, czym kierować się przy wyborze sali weselnej w miejscu zamieszkania.

Przede wszystkim nie należy uprzedzać się z góry do danego obiektu.

To najczęstszy błąd popełniany przez wiele par - pomijanie miejsc zlokalizowanych blisko nas, czyli tych, które codziennie mijamy w drodze do pracy, podczas spaceru czy w trakcie wyjścia do sklepu. Restauracje czy domy weselne, które zwyczajnie „opatrzyły” się nam przestajemy traktować, jako potencjalne miejsca na nasze własne wesele, a szkoda, bo wiele z takich lokalnych obiektów ma się czym pochwalić. Postarajmy się przynajmniej zapytać o szacunkowy koszt wynajmu sali, propozycję menu, a przy okazji rozejrzyjmy się po wnętrzu sprawdzając czystość i wyposażenie.

Warto zaplanować specjalny dzień wizytowania wybranych przez nas obiektów.

Pamiętajmy, że do takiego wizytowania warto się odpowiednio przygotować. Po pierwsze ustalmy grafik dnia, w którym znajdzie się czas na obejrzenie przynajmniej trzech lokali. Do każdego z lokali trzeba zadzwonić i umówić się na spotkanie. Czas trwania spotkania wynosi zwykle od godziny do dwóch, w trakcie, których restaurator omawia koszty wynajmu, propozycje menu oraz atrakcji dodatkowych, a także prezentuje możliwości techniczne sali weselnej.

W zebraniu odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania ułatwi poniższa tabela, którą warto wydrukować kilka razy i stopniowo uzupełniać, po uzyskaniu wszelkich odpowiedzi.

TABELA NR 1

Nazwa domu weselnego                                             Miejscowość    

Ocena    

Pytania o lokal

 - Na ile osób przeznaczona jest sala weselna?

 - Czy parkiet do tańczenia i stoły dla gości są w tej samej sali czy w osobnych?

 - Czy jest ogródek bądź patio? Czy można z niego korzystać?

 - Czy w tym samym czasie będą się odbywać wesela także w pozostałych salach tego obiektu?

 

 Płatności

 - Jaka jest rozpiętość cenowa za osobę?  - Czy cena jest uzależniona od liczby gości?

 - Jak wygląda opłata za dzieci?

 - Ile trzeba zapłacić za osoby z obsługi naszego wesela (zespół muzyczny, fotograf, kamerzysta)?

 - Zaliczka. Kiedy i ile trzeba wpłacić?

 - Kiedy ostateczne rozliczenie?

 

Menu

 - Kto ustala menu? (gotowe zestawy, czy wybór narzeczonych).

 - Z ilu posiłków składa się menu (ile gorących, ile zimnych)?

 - Do której godziny serwowane są dania?

 - Czy można spróbować potraw, które będą podane na weselu?

 - Czy dania podawane są na półmiskach, czy każdy dostaje już nałożoną porcję na talerzu?

 - Kto nalewa i roznosi alkohol?

 - Czy po weselu można zabrać pozostałą część jedzenia do domu?

 - Kto pakuje żywność? Obsługa, czy my.

 - Czy musimy posiadać własne opakowania?

 

Ustawienie stołów

 - Dowolne czy ściśle wyznaczone przez obsługę?

 

Alkohol

 - Czy alkohol kupujemy sami czy trzeba kupić w tym lokalu?

 - Czy jest korkowe, ile wynosi?

 

Ciasta i tort

 - Czy w cenę za osobę wliczone jest ciasto i tort?

 

Owoce

 - Czy w cenę za osobę wliczone są owoce?

 

 

Dekoracja  

 - Kto zajmuje się dekoracją sali?  - Jeśli my dekorujemy, to kiedy możemy to zrobić?

 - Jeśli obsługa sali, to, jaka jest za to cena?

 

Obsługa

 - Czy obsługa jest w cenie sali?  - Ilu będzie kelnerów podczas naszego wesela?  - Czy podczas wesela obecny będzie kierownik? (Kontakt do niego, telefon na wszelki wypadek).

 

Zespół muzyczny czy stanowisko dla DJ

 - Czy oprawa muzyczna musi być koniecznie wykonana przez zespół czy może to być DJ?

 

Noclegi dla gości

 - Jaką liczbą noclegów obiekt dysponuje?

 - Jaka