Wydawca: Albatros Kategoria: Dla dzieci i młodzieży Język: polski Rok wydania: 2013

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 574 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Przygody Alexa w Krainie Liczb - Alex Bellos

Świat matematyki może wydawać się niepojęty, nieistotny i – spójrzmy prawdzie w oczy – nudny. Ta nowatorska książka pokazuje, że matematyka jest nie tylko dla matematyków. Idee matematyczne leżą u podstaw chyba wszystkiego w naszym życiu: od prostego liczenia owiec do wykorzystania teorii prawdopodobieństwa, by wygrać majątek w kasynie. W poszukiwaniu dziwnych i cudownych zjawisk matematycznych Alex Bellos podróżuje po całej kuli ziemskiej, spotykając najszybszych na świecie rachmistrzów pamięciowych w Niemczech i zadziwiająco biegłego w liczeniu szympansa w Japonii. Pełne fascynujących, otwierających oczy anegdot Przygody Alexa w Krainie Liczb to porywający koktajl historii, reportażu i dowodów matematycznych, który pozostawi czytelnika wręcz oniemiałego z wrażenia. Książka skierowana jest do czytelnika bez wiedzy matematycznej – obejmuje materiał od poziomu szkoły podstawowej do pojęć nauczanych dopiero pod koniec studiów. Autor przekazuje w niej radość i zachwyt towarzyszące odkrywaniu matematyki (także to, że matematycy nierzadko bywają zabawni). Pokazuje, że jest dziedziną inspirującą, przystępną, a nade wszystko fantastycznie twórczą. Nie bez powodu abstrakcyjne myślenie matematyczne uważa się za jedno z największych osiągnięć rasy ludzkiej, za podstawę wszelkiego postępu.

Opinie o ebooku Przygody Alexa w Krainie Liczb - Alex Bellos

Cytaty z ebooka Przygody Alexa w Krainie Liczb - Alex Bellos

System dwunastkowy ma 12 cyfr: od 0 do 9 oraz dodatkowe oznaczające 10 i 11. Standardowy zapis cyfr „pozadziesiętnych” to i . Do 12 liczy się więc tak: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, , , 10. Nowym pojedynczym cyfrom trzeba było nadać nowe nazwy, i tak to dek , a – el . Poza tym na 10 mówi się do , od skróconego słowa dozen , czyli „tuzin”, by uniknąć pomyłki z 10 w systemie dziesiętnym. Licząc w górę od do w systemie dwunastkowym, czyli tuzinowym, mamy do one , czyli 11, do two – 12, do three – 13 i tak dalej aż do twodo oznaczającego 20 (resztę liczb możesz zobaczyć obok).
Babilończycy, którzy osiągnęli ogromny postęp w matematyce i astronomii, przyjęli sumeryjski system sześćdziesiątkowy, później zaś Egipcjanie, a za nimi Grecy wypracowali metody liczenia czasu, wzorując się na sposobie babilońskim – dlatego w dalszym ciągu minutę dzielimy na 60 sekund, a godzinę na 60 minut. Tak bardzo przywykliśmy do określania czasu w systemie sześćdziesiątkowym, że nigdy go nie kwestionujemy, choć wcale nie jest to oczywiste. Rewolucyjna Francja chciała pozbyć się tej niespójności z systemem dziesiętnym. Konwent Narodowy, wprowadzając w 1793 roku metryczny system miar i wag, próbował narzucić dziesiętny system czasu. Podpisano dekret stanowiący, że dzień dzielić się będzie na 10 godzin po 100 minut, a minuta liczyć będzie 100 sekund. Wyszło dość zgrabnie – dzień miał 100 000 sekund zamiast 86 400 (60 · 60 · 24). Rewolucyjna sekunda była zatem odrobinę krótsza od zwykłej sekundy. Czas dziesiętny zaczął obowiązywać w 1794 roku, produkowano nawet zegarki z dziesięciogodzinnymi tarczami, takie jak ten pokazany obok. Nowy system okazał się jednak dezorientujący i po pół roku został zarzucony.
Pitagoras dostrzegł w swoich kwadratach kilka fantastycznych regularności. Zauważył, że liczba kamyków w kwadracie o boku 2, czyli 4, była sumą 1 i 3, a liczba kamyków w kwadracie o boku 3, czyli 9, była sumą 1, 3 i 5. Kwadrat o boku 4 miał 16 kamyków, czyli 1 + 3 + 5 + 7. Inaczej mówiąc, kwadratem liczby n jest suma pierwszych n liczb nieparzystych. Łatwo to zobaczyć, gdy przyjrzymy się sposobowi układania kamyków w kwadrat.