Wydawca: GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2011

Profesjonalni trenerzy czyli jak planować i osiągać długofalowe rezultaty ebook

Wojciech F. Szymczak, Tomasz Wański

(0)

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 245 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Profesjonalni trenerzy czyli jak planować i osiągać długofalowe rezultaty - Wojciech F. Szymczak, Tomasz Wański

Rosnąca popularność szkoleń sprawia, że potrzebni są odpowiednio przygotowani trenerzy, którzy będą mogli je zaplanować i poprowadzić. Do nich właśnie, jak również do pracowników działów HR i szkoleniowych, adresowana jest seria Szkolenia.

W niniejszym, szóstym tomie serii autorzy omawiają zadania i rolę trenera w procesie szkoleniowym. Przybliżają trzy główne obszary jego działalności, typologię tego zawodu oraz możliwe ścieżki kariery. Poruszają też ważną kwestię etyki zawodowej i odpowiedzialności – trener jest osobą kluczową dla procesu szkoleniowego i to na nim spoczywa największa odpowiedzialność za przygotowanie, realizację i efekty szkolenia. Tom zawiera wiele opisów sytuacji z praktyki trenerskiej oraz cennych wskazówek pomocnych zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych trenerów.

Opinie o ebooku Profesjonalni trenerzy czyli jak planować i osiągać długofalowe rezultaty - Wojciech F. Szymczak, Tomasz Wański

Cytaty z ebooka Profesjonalni trenerzy czyli jak planować i osiągać długofalowe rezultaty - Wojciech F. Szymczak, Tomasz Wański

Choć wiele z nich nadal jest wykorzystywanych i są obszary (np. szkolenia zawodowe, techniczne), gdzie ciągle jeszcze mają rację bytu, to niezbędne stało się poszukiwanie innych dróg zdobywania wiedzy i umiejętności, a także zmiany postaw. Taką jakościową zmianą roli trenera jest pełnienie dziś przez niego raczej funkcji organizatora procesu myślenia uczestników szkolenia. Nadal jeszcze przekazuje on pewne elementy wiedzy, ale przede wszystkim prowadzi ćwiczenia, warsztaty, zadaje pytania, stawia problemy, inspiruje do myślenia – buduje atmosferę autorefleksji i analizy wśród uczestników zajęć.
Celem niniejszej książki jest zwrócenie uwagi na kluczowe czynniki składające się na skuteczność procesu szkolenia – definiowaną przez nas jako wzrost efektywności pracowników w środowisku biznesowym.
Tymczasem aktywność zawodową trenera można określić jako prowadzenie zajęć dydaktycznych dla dorosłych, popularnie zwanych szkoleniami, treningami czy warsztatami. W tym miejscu zauważmy, że każda z tych form jest jednak czymś innym. W skrócie – o ile szkolenie ma na celu głównie przekazywanie wiedzy i ćwiczenie wybranych umiejętności, o tyle trening bazuje przede wszystkim na wyćwiczeniu umiejętności do ich opanowania przez uczących się. Natomiast w efekcie warsztatu uczestnicy mają wypracować „coś” z grupą (np. strategię marketingową/rynkową, zasady pracy działu, plan działań w celu obniżenia kosztów), czyli ma powstać nowa wartość, „coś” nowego, nieznanego w chwili rozpoczynania warsztatu.
Na mapę procesu składają się następujące etapy: (1) Określenie obszarów pracy oraz wyznaczenie i redefiniowanie celu. (2) Dostosowanie do klienta oraz zawarcie z nim kontraktu. (3) Zrealizowanie samego coachingu. (4) Ewaluacja (przegląd) wyników.
coach ma za zadanie rozwinąć krytyczne myślenie u klienta (bądź jego zmianę w przypadku nazbyt krytycznego myślenia), zainspirować do samodzielnego rozwoju, postawić kluczowe pytania zmuszające do głębokiej refleksji.
Drugi obszar możemy określić jako strukturalny, organizacyjny. Dotyczy on problemów związanych ze strukturą zarządzania, rozwiązaniami systemowymi, przed jakimi stoi organizacja, oraz sposobów ich analizy i rozwiązań.