Wydawca: Drzewo Babel Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2012

Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem ebook

Carl Honoré

5 (2)

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 369 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem - Carl Honoré

Dzisiaj niemal wszyscy chorujemy na brak czasu. Śpieszy nam się tak bardzo, że każda osoba i każda rzecz, która nas spowalnia, staje się naszym wrogiem.

Takie są właśnie konsekwencje naszej obsesji szybkości i oszczędzania czasu – wściekłość na drodze, wściekłość w samolocie, wściekłość na zakupach, wściekłość w związku, wściekłość w biurze, wściekłość na wakacjach, wściekłość na siłowni. Szybkość sprawia, że żyjemy we wściekłych czasach – pisze w Pochwale powolności Carl Honoré i poszukuje lekarstwa na tę przypadłość, wędrując od warsztatów seksu tantrycznego w Londynie, przez nowojorskie studio ćwiczeń metodą SuperSlow, po Włochy, ojczyznę Slow Food oraz ruchu Powolnych Miast.

Zabawnie i zajmująco pokazuje, jak dzięki filozofii Powolności możemy wieść życie pełniejsze i bogatsze, ani w tempie geparda, ani w tempie żółwia, lecz w swoim własnym.

Pochwała powolności przedstawia nam różne metody wyzwolenia się od tego, co Baudelaire nazywał „straszliwym ciężarem czasu”, od złudzenia w stylu Matrixa, które przekonuje, że nie mamy wyboru.

„Washington Post”

 

To No Logo swojej epoki. Ta osobliwie wciągająca książka będzie objawieniem dla wszystkich, którzy zapomnieli, jak to jest oczekiwać na coś, a później cieszyć się, gdy to coś nadejdzie.

„Glasgow Herald”

Opinie o ebooku Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem - Carl Honoré

Cytaty z ebooka Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem - Carl Honoré

Nikt nie ujął tego lepiej niż Anthelme Brillat-Savarin w swoim arcydziele z 1825 roku, Fizjologii smaku : „Rozkosze stołu są przywilejem każdego wieku, każdej kondycji, każdego kraju, każdego dnia; mogą być w zgodzie z wszelką przyjemnością i one na dodatek są nam pociechą po utracie innych” [20] .
Jak w takim razie pozostali spośród nas mogą dostąpić Powolnego Myślenia, i to w świecie, który nagradza szybkość i aktywność? Na początek należy się odprężyć – odsunąć na bok niecierpliwość, przestać się szarpać, nauczyć się akceptować niepewność i bezczynność. Zamiast wyduszać z siebie nowe pomysły w trybie burzy mózgów, dajcie im czas, by wylęgły się w strefie wolnej od kontroli. Niech umysł stanie się spokojny i nieruchomy. Jak powiedział jeden z mistrzów zen, „Zamiast mówić: «Nie siedź tak, tylko zrób coś», powinniśmy mówić na odwrót: «Tylko nic nie rób, usiądź»”. Jednym ze sposobów, by nauczyć umysł odpoczywania, jest medytacja. Obniża ona ciśnienie krwi i wytwarza w mózgu więcej wolniejszych fal alfa i theta. Co więcej, badania wykazują, że efekty medytacji utrzymują się jeszcze długo po jej zakończeniu.