Piłka nożna O co w tym wszystkim chodzi? ebook

Dariusz Rekosz

4.5 (2)

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 130 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Piłka nożna O co w tym wszystkim chodzi? - Dariusz Rekosz

Oczywiście, że znasz się na piłce nożnej! Wiesz, co to jest spalony, rzut wolny pośredni i kiedy zawodnik powinien zobaczyć żółtą kartkę. Korner, wślizg i drybling nie mają przed tobą żadnych tajemnic. Jednym tchem potrafisz wymienić nazwy największych stadionów i nazwiska popularnych piłkarzy. Ale czy aby na pewno wiesz wszystko o futbolu? Dowiedz się: • Jakie wymiary musi mieć boisko dostosowane do rozgrywek Euro. • Czy łatwiej strzelić gola z ataku szybkiego czy pozycyjnego. • Co to są stałe fragmenty gry i ilu sędziów czuwa nad prawidłowym przebiegiem meczu. • Czym wsławił się bramkarz Jack Robinson i która drużyna sprawiła kibicom największą niespodziankę na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w 1992 roku. W tej książce znajdziesz wiele informacji i ciekawostek o futbolu. Czytając ją będziesz się nie tylko uczył, ale także wyśmienicie bawił. Przygotuj się jako kibic do Euro 2012, a także innych meczów piłki nożnej! Dariusz Rekosz (ur. 1970) - sędzia piłkarski, a także powieściopisarz i literat, autor słuchowisk radiowych i felietonista. Swoją przygodę z książką rozpoczął od detektywistycznych przygód Morsa i Pinky, a później w Szyfrze Jana Matejki przedstawił alternatywną historię Polski. Za opowiadanie Tajemnica Neptuna otrzymał grand prix w konkursie Kryminał Gdański. Autor Czarnego Maćka i Siostrzyczki oraz powieści Zamach na Muzeum Hansa Klossa. Specjalizuje się w kryminałach, thrillerach i współczesnej literaturze sensacyjnej okraszonej dobrym humorem i znakomitymi dialogami. Z wykształcenia informatyk. Prywatnie - mąż, ojciec, kierowca i kucharz.

Opinie o ebooku Piłka nożna O co w tym wszystkim chodzi? - Dariusz Rekosz

Cytaty z ebooka Piłka nożna O co w tym wszystkim chodzi? - Dariusz Rekosz

Światowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) twierdzi, że istnieją naukowe dowody na to, że futbol wywodzi się z wojskowych ćwiczeń starożytnych Chińczyków. Nazywano je tsu chu i praktykowano około III wieku przed naszą erą.
(pierwszego narodowego związku futbolowego) – The Football Association – który w 1863 roku ujednolicił zasady gry. Trzy lata później w Manchesterze zebrali się przedstawiciele czterech brytyjskich związków piłkarskich (angielskiego, szkockiego, walijskiego i irlandzkiego), aby zawiązać Międzynarodową Radę Piłkarską (International Football Association Board – IFAB). Powołana 21 maja 1904 roku w Paryżu, najważniejsza obecnie organizacja zrzeszająca piłkarskie federacje krajowe – FIFA (Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich) – włączyła
Związków Piłkarskich) – włączyła IFAB do swoich struktur, a w 1913 roku uzupełniła skład Rady o czterech członków. Obecnie IFAB dysponuje ośmioma głosami: cztery ma FIFA, a po jednym przedstawiciele związków założycielskich. Zajmuje się rozstrzyganiem kwestii spornych i ciągłym udoskonalaniem przepisów gry.
FIFA zrzesza 219 federacji krajowych. Co cztery lata organizuje Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej i jest nadrzędną organizacją wobec sześciu federacji regionalnych (w nawiasie podaję daty ich powstania):
podaję daty ich powstania): • AFC – Azja (8 maja 1954), • CAF – Afryka (1957), • CONMEBOL – Ameryka Południowa (9 lipca 1916), • CONCACAF – Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby (1961), • OFC – Oceania (1966), • UEFA – Europa (15 czerwca 1954). Z powyższego
UEFA – Union of European Football Associations – czyli Unia Europejskich Związków Piłkarskich, jest organizatorem najważniejszych rozgrywek Starego Kontynentu: Ligi Mistrzów, Ligi Europejskiej oraz mistrzostw Europy, a jej siedziba znajduje się obecnie w Nyon w Szwajcarii. Zrzesza 53 federacje, w tym PZPN (Polski Związek Piłki Nożnej powstały 20-21 grudnia 1919 roku w Warszawie).
Wymiary bramki to 8 jardów (szerokość) na 8 stóp (wysokość), czyli 7,32 na 2,44 metra. Grubość (szerokość) słupków, poprzeczki i wszystkich linii na boisku wynosi 12 centymetrów.
W odległości 5,5 metra od wewnętrznej strony każdego słupka bramkowego wyznaczane są w stronę środka boiska prostopadłe linie o długości 5,5 metra. Linie te łączy się (linią równoległą do linii bramkowej), tworząc w ten sposób pole bramkowe. To ten mniejszy prostokąt przed każdą bramką. Podobnie wyznacza się pole karne – większy prostokąt przed każdą bramką – liniami prostopadłymi do linii bramkowej oddalonymi od słupków 16,5 metra. Jedynie w obrębie pola karnego bramkarz może chwytać piłkę rękoma, a każdy faul popełniony na zawodniku przeciwnej drużyny w tej części boiska skutkuje podyktowaniem rzutu karnego. Wewnątrz pola karnego wytycza się punkt karny, który znajduje się 11 metrów od środka linii bramkowej. Z tego punktu wykreśla się łuk o promieniu 9,15 metra na zewnątrz pola karnego – to kawałek okręgu, który przylega do każdego z pól karnych. W narożnikach boiska stawia się chorągiewki o wysokości minimum 1,5 metra.
W czasie wykonywania rzutu wolnego piłka musi stać nieruchomo (nie może się toczyć), a wszyscy zawodnicy drużyny przeciwnej mają się znajdować w odległości co najmniej 9,15 metra od piłki.
Jeśli piłka wyjdzie poza linię boczną boiska, sędzia asystent podnosi chorągiewkę pionowo, a następnie wskazuje, w którą stronę powinno nastąpić wznowienie gry wrzutem z autu. Jeśli piłka wyjdzie poza linię końcową boiska, sędzia asystent sygnalizuje, czy gra powinna być rozpoczęta od bramki (trzyma chorągiewkę jedną ręką – poziomo – i wskazuje na okolice pola bramkowego), czy też rzutem rożnym (wskazuje chorągiewką na narożnik boiska).
Jeśli był spalony, sędzia asystent najpierw unosi chorągiewkę pionowo (sygnalizując spalonego), a potem pod kątem, który jest zależny od miejsca, gdzie znajdował się „spalony” zawodnik – jeżeli po przeciwległej stronie boiska, to ręka z chorągiewką tylko nieznacznie pochyla się do przodu, jeżeli w okolicach środka boiska, to ręka wędruje do pozycji poziomej, a jeżeli bliżej sędziego asystenta, chorągiewka celuje w trawę (pod kątem). Jeśli doszło do przewinienia (faulu), sędzia asystent energicznie porusza chorągiewką uniesioną nad głową, a następnie wskazuje nią stronę, w którą powinno nastąpić wznowienie (czyli która drużyna faulowała). Jeśli dochodzi do zmiany zawodnika, sędzia unosi chorągiewkę oburącz, trzymając ją poziomo nad swoją głową.
Jeszcze do niedawna sędziowie używali dwóch różnych chorągiewek – czerwonej i żółtej. Obecnie posługują się dwiema identycznymi chorągiewkami o wzorze żółto-czerwonej szachownicy i wymiarach 30 na 40 centymetrów.
Grę rozpoczyna się od środka boiska. Dzieje się tak w kilku przypadkach: na początku pierwszej i drugiej połowy meczu, a także obu części dogrywki i po zdobyciu bramki. Można wówczas bezpośrednio strzelić gola. Jest to niezwykle trudne, ale przepisy tego nie zabraniają.
Rozpoczęcie odbywa się z punktu środkowego i polega na kopnięciu piłki do przodu lub w bok (ale nie do tyłu) na sygnał sędziego, czyli po gwizdku. Zawodnik nie może zagrać piłki po raz drugi, dopóki nie dotknie jej inny piłkarz.
Podczas niektórych rozgrywek towarzyskich można zezwolić na to, aby mecz rozpoczęła osoba postronna, na przykład prezydent, król, książę, szejk, premier, zasłużony działacz, emerytowany piłkarz, żona prezesa klubu, ale muszą wyrazić na to zgodę obie drużyny. Po takim niemal symbolicznym otwarciu meczu i zejściu tej osoby z boiska grę należy rozpocząć zgodnie z przepisami.
„Bramka jest zdobyta, jeżeli piłka całym swoim obwodem przekracza linię bramkową pomiędzy słupkami bramkowymi i pod poprzeczką, zakładając, że drużyna, która zdobyła bramkę, nie popełniła wcześniej żadnego przewinienia przeciwko przepisom”.
Hat trick oznacza strzelenie przez gracza trzech goli w jednym meczu i jeżeli nastąpiło to w czasie pierwszej lub drugiej połowy, to komentator nie omieszka poinformować nas, że był to „klasyczny hat trick”. A co się stanie, jeżeli:
Spalony – jak już wspomniałem – jest przewinieniem, powoduje przerwanie gry przez sędziego (gwizdkiem) i wznowienie jej przez drużynę przeciwną. Pozycja spalona jest jedynie pewną pozycją drużyny – ustawieniem się na boisku zawodników atakujących jednego zespołu w stosunku do zawodników broniących drugiego zespołu. Zawodnik znajduje się na pozycji spalonej, jeżeli przebywa bliżej linii końcowej (na której stoi bramka przeciwnika) niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej.
Kryterium spalonego nie dotyczy własnej połowy boiska, a także nie może on być odgwizdany przez sędziego, jeżeli zawodnik będący na pozycji spalonej otrzymuje podanie bezpośrednio z rzutu od bramki, wrzutu z autu lub rzutu rożnego.
rzut wolny bezpośredni , czyli taki, z którego bramka może być zdobyta bezpośrednio. A dokładniej mówiąc: piłkarz wykonujący rzut wolny bezpośredni może strzelać prosto do bramki przeciwnika bez konieczności zagrania piłki do innego zawodnika.