Coaching drogi - Robert Kozłowski - ebook + książka

Coaching drogi ebook

Robert Kozłowski

4,2

Opis


Coaching drogi” Roberta Kozłowskiego to poradnik trenera biznesu, praktyka menadżera, coacha i doradcy. Twórcy programów szkoleniowych z zakresu przywództwa, coachingu i zarządzania sobą.

Coaching jest prostą i efektywną metodą rozwoju osobistego, gdzie klient i coach tworzą porozumienie, którego celem jest rozwój osobisty, rozwój zawodowy, poprawa efektywności działania, podniesienie kompetencji klienta, poszerzenie jego świadomości i przejęcia odpowiedzialności przez klienta za życie jakie tworzy. Jest to współpraca pomiędzy coachem a klientem indywidualnym lub firmą, aby osiągnąć rezultaty, jakich pragnie klient w biznesie jak i w życiu osobistym, realizując wyznaczone cele. Coach jest jak profesjonalny trener, który pomaga zidentyfikować problemy, wyzwania, ustalić cele i zachęcić do podejmowania działań oraz uaktywnić pełen potencjał, aby osiągnąć lepsze rezultaty.

Autor w sposób prosty i bardzo przystępny tłumaczy czym jest coaching. Umieszczone w książce zadania pozwalają na przećwiczenie zdobytej wiedzy. W ostatnim rozdziale pojawiają się wywiady z coachami, którzy osiągnęli kolejny etap swojego rozwoju i skutecznie prowadzą praktykę coachingową. To ogromna dawka inspiracji, zachęty i wiele przykładów do naśladowania.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 67

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,2 (13 ocen)
5
6
2
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Dorota6708

Nie oderwiesz się od lektury

Przeczytałam z zapartym tchem. Wiem, że jest to lektura do której będę wracała jeszcze nie raz.
00
agnieszka3201

Nie oderwiesz się od lektury

Autor w obrazowy i jednocześnie łatwy do zrozumienia sposób tłumaczy podstawowe zasady, umiejętności oraz struktury rozmowy coachingowej w modelu Coachingu Drogi. W trakcie lektury bardzo szybko zdobywamy umiejętności, które następnie możemy sprawdzić wykonując zadania i ćwiczenia przygotowane specjalnie dla nas przez autora.
00

Popularność




Robert Kozłowski
Coaching drogi

Wersja Demonstracyjna

Robert Kozłowski

 „Coaching drogi”

Copyright © by Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o.o. 2016 Copyright © by Robert Kozłowski, 2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji nie może być reprodukowana, powielana i udostępniana w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody wydawcy.

Skład: Jacek Antoniewski

Projekt okładki: Robert Rumak

Rysunki: Agnieszka Wójcik

Korekta: Agnieszka Majewska, Karolina Cieślak, Marlena Rumak

Ilustracje na okładce: © Brad Pict – Fotolia.com

ISBN: 978‒83‒7900‒627‒4

Wydawnictwo Psychoskok sp. z o.o.

ul. Spółdzielców 3, pok. 325, 62-510 Konin

tel. (63) 242 02 02, kom. 695-943-706

wydawnictwo.psychoskok.pl e-mail:[email protected]

WSTĘP

Nazywam się Robert Kozłowski, od kilku lat prowadzę praktykę coachingową oraz uczę coachingu. W ciągu tych kilku lat wypracowałem swoją własną metodę, którą nazwałem Coachingiem Drogi. Moim celem jest, by w sposób prosty i bardzo przystępny wytłumaczyć, czym jest coaching. W swojej autorskiej metodzie spróbuję przekazać to dzięki obrazowi drogi, jaką podąża klient wraz z towarzyszącym mu coachem aż do jej końca, którym oczywiście jest założony przez klienta cel.

Jeżeli wybrałeś ścieżkę coacha, mam nadzieję, że lektura tej książki będzie dla Ciebie ogromną zachętą, by podążać tą drogą. Ufam, że zdobędziesz podstawową wiedzę, zrozumiesz, jakie zasady i umiejętności powinieneś nabyć, by zostać skutecznym coachem. Książka ta jest tak skonstruowana, byś mógł przećwiczyć zdobytą wiedzę. Dlatego w trakcie lektury pojawi się kilka zadań, do wykonania których gorąco Cię zachęcam.

Przeprowadziłem setki godzin szkoleń z coachingu. Dzisiaj coachami są ci, którzy od samego początku postawili na praktykę, a zdobytą wiedzę od razu wprowadzali w życie, ćwicząc coaching wszędzie i z kim tylko mogli.

Ostatni rozdział tej książki to kilka wywiadów z coachami, którzy osiągnęli już kolejny etap swojego rozwoju i skutecznie prowadzą praktykę coachingową. To ogromna dawka inspiracji, zachęty i wiele przykładów do naśladowania.

Jeżeli zastanawiasz się nad skorzystaniem z coachingu jako klient, mam nadzieję, że materiał ten zainspiruje Cię do skorzystania z pomocy coacha i dzięki temu zrealizujesz swoje plany.

Miłej lektury.

COACHING TO WAŻNE ROZMOWY

Jeżeli znudziły cię rozmowy o niczym, chciałbyś porozmawiać o czymś, co jest naprawdę ważne, to coaching jest właśnie dla Ciebie. Jest on bowiem rozmową o tym, co ważne. Większość szkół coachingu uczy, że podstawowe, pierwsze i najważniejsze pytanie zadawane w coachingu brzmi: „Czego pragniesz?”. Od tego prostego, a jednak bardzo głębokiego pytania rozpoczyna się cały proces coachingowy. Zanim więc rozpoczniesz swoją przygodę z coachingiem, proponuje Ci, abyś w najbliższym tygodniu odbył kilka ważnych rozmów. W tym celu musisz użyć podstawowej umiejętności w coachingu, jaką jest umiejętność zadawania pytań. Pytania coachingowe to znakomite narzędzie, które umożliwia nam pogłębianie naszych codziennych rozmów.

W celu nawiązania rozmowy, która będzie znacząca, spróbuj zapytać kilka osób o to, co naprawdę Cię interesuje. Zaryzykuj i zaraz po zwyczajnym pytaniu, do którego ludzie są przyzwyczajeni, zadaj pytanie dodatkowe, np.:

•      Jak się dzisiaj czujesz?

Gdy ktoś odpowie, zapytaj: A co sprawia, że tak się czujesz?

•      Gdzie pracujesz?

Następnie: A co najbardziej lubisz w swojej pracy?

•      Proszę, powiedz mi, co słychać u Twojej rodziny? Następnie: A co lubisz wspólnie z nimi robić?

•      Skąd pochodzisz?

Następnie: Jakie jest Twoje wymarzone miejsce do zamieszkania? Dlaczego?

Kiedy już przełamiesz lody, możesz zadać bardziej znaczące pytania. Takie pytania skłonią twojego rozmówcę do myślenia, dotkną najskrytszych marzeń, wywołają refleksje. I tu zacznie się prawdziwy coaching. Znaczące pytania to świetny sposób na rozpoczęcie rozmowy coachingowej.

Poniżej prezentuję zestaw pytań, których możesz użyć:

•      Co ważnego zdarzyło się w twoim życiu w trakcie ostatnich trzech miesięcy?

•      Co uznałbyś za najlepszą rzecz w twoim obecnym życiu? A co chciałbyś zmienić?

•      O czym ostatnio rozmyślasz? Co zajmuje twoją uwagę?

•      Podaj jedną radosną i jedną przykrą rzecz, jaka spotkała cię w tym roku.

•      Opowiedz mi historię ze swojego życia, która najlepiej odzwierciedla to, kim naprawdę jesteś.

•      Jakie było najciekawsze duchowe przeżycie, którego doświadczyłeś w życiu?

•      Opowiedz mi o jednej osobie, która przyczyniła się do tego, kim dzisiaj jesteś. Kto miał wpływ na twoje życie?

•      Gdybyś mógł cofnąć się w czasie i spotkać się z jakąś postacią historyczną, kogo byś wybrał i dlaczego?

•      W czym jesteś naprawdę dobry?

•      Co lubisz robić?

•      O czym marzysz? Gdybyś miał możliwość wyboru, co byś zrobił ze swoim życiem?

•      Do czego usilnie dążysz albo za czym tęsknisz?

•      Gdybyś mógł dzisiaj zrzucić z siebie jeden ciężar, co by to było?

•      Gdybyś miał nieograniczone środki, na co byś je wykorzystał?

•      Z czego najbardziej się teraz cieszysz? Czego się boisz? Co jest dla ciebie największym wyzwaniem?

•      Gdybyś miął magiczną różdżkę i mógł zmienić jedną rzecz w twojej firmie, co by to było? Dlaczego?

•      W jaki sposób twoja praca wydobywa z ciebie to, co najlepsze?

Kiedy uczestnicy szkoleń wykonują przez kilkanaście minut ćwiczenie polegające na zadaniu swojemu partnerowi znaczących pytań, ich refleksją jest to, że można w bardzo krótkim czasie poznać drugiego człowieka na takim poziomie, którego się nie spodziewali. Jeden z uczestników takich ćwiczeń doszedł do wniosku, że po tych kilku minutach lepiej zna swojego partnera z ćwiczeń niż własną żonę.

Zadanie

Podczas codziennych kontaktów spróbuj do zwykłego pytania zadać pytanie dodatkowe według przykładu, który Ci dzisiaj pokazałem.

Podczas następnych trzech dni spróbuj namówić jedną lub dwie osoby do odpowiedzi na kilka głębszych pytań coachingowych. Może to być ktoś bliski, przyjaciel, współpracownik lub pracownik. Powiedz, że chciałbyś mu zadać kilka pytań coachingowych i pozwól, by on mógł również zadać je Tobie. Wręcz mu listę pytań. Uruchom swoją ciekawość i słuchaj. Zastanów się nad reakcją osoby słuchającej. Na koniec to przeanalizuj: „Jak zadziałało pytanie na Twojego rozmówcę? Z kolei co Ty odkryłeś, kiedy odpowiadałeś na pytania coachingowe?”.

COACHING DROGI – DEFINICJA

Istnieje wiele definicji coachingu. Coachowie używają różnych wyjaśnień, by opisać, czym jest coaching. Wielu z nich twierdzi, że uprawia coaching, lecz w rzeczywistości szkoli, doradza, uczy, ocenia, zarządza. Odróżnienie coachingu od innych form wspierania rozwoju może być trudne, szczególnie jeżeli nie spotkaliśmy się z klasyczną formą coachingu. Całe to zamieszanie z definicją sprawia, że przychodzą do mnie klienci, którzy faktycznie potrzebują czegoś innego niż coaching, czasami doradztwa, a innym razem porady psychologa. Praca zaczyna się więc od wyjaśnienia definicji coachingu i jej najważniejszych elementów.

Koniec Wersji Demonstracyjnej

Dziękujemy za skorzystanie z oferty naszego wydawnictwa i życzymy miło spędzonych chwil przy kolejnych naszych publikacjach.

Wydawnictwo Psychoskok