Wydawca: OSM Consult sp. z o. o. Kategoria: Nauka i nowe technologie Język: polski Rok wydania: 2013

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 163 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Biznes Ci ucieka - Marcin Osman

Książka "Biznes Ci ucieka" jest zapisem doświadczeń Marcina Osmana, refleksji, spostrzeżeń i najważniejszych cennych lekcji, jakie odebrał od życia na przestrzeni lat. Były wśród nich doświadczenia niezwykle burzliwe, pełne sukcesów, ale i trudne niekiedy do przyjęcia porażki. Autor dzięki sukcesom nabrał pewności siebie oraz utwierdził się w tym, iż ma ogromną moc sprawczą. Dzięki porażkom nabył pokory, która pozwala mu pamiętać, że nie mam monopolu na rację ani też nie potrafi zawsze przewidywać przyszłych zdarzeń.

Z TEJ KSIĄŻKI DOWIESZ SIĘ:

Czym jest filozofia „lekkiego plecaka"?

 

Będziesz mógł sprawdzić, czy w swoim „plecaku” nosisz tylko to, co chcesz, czy raczej to, co wydaje Ci się, że powinieneś w nim mieć.

 

 

Dlaczego warto ćwiczyć „mięsień kreatywności”?

 

Dzięki temu treningowi poczujesz, jak zamienisz się w „maszynę do generowania pomysłów”.

 

 

Jak zachować pogodę ducha?

 

Sztuką jest zachowanie pogody ducha w sytuacjach, gdy wydaje się to wręcz niemożliwe. A jednak to możliwe – możesz się tego nauczyć.

 

 

Jak przetrwać porażkę i „wygrać" ją na swoją korzyść.

 

Dowiesz się, co zrobić możesz zrobić, gdy wszystko poszło nie tak, jak sobie to planowałeś i jakie działania podejmować, by mimo wszystko odnieść korzyść.

 

 

Jak walidować pomysły.

 

Jak bezkosztowo weryfikować skuteczność swoich pomysłów biznesowych- ograniczając ryzyko niepowodzenia, niemal do zera.

 

 

Jakie korzyści daje kwestionowanie status quo?

 

Czasami pójście pod prąd, wbrew temu co mówią wszyscy wokół, prowadzi do miejsc, o których nigdy wcześniej nawet nie śniłeś i otwiera przed Tobą zupełnie nowe możliwości.

 

 

 

 

 

 

Opinie o ebooku Biznes Ci ucieka - Marcin Osman

Cytaty z ebooka Biznes Ci ucieka - Marcin Osman

Connecting dots , czyli „łączenie kropek”, o którym mówił Steve Jobs w swoim słynnym przemówieniu na Stanford University, jest możliwe jedynie wstecz. Nie możemy tych kropek łączyć „do przodu”. Dlaczego? Bo nie znamy ich położenia, wielkości, odległości od innych doświadczeń. Nie próbuj więc „łączyć kropek” zanim zobaczysz je wszystkie (zanim się pojawią, zanim powstaną), tylko działaj, podejmuj wyzwania, stwarzaj okazje, korzystaj z nich, bądź aktywny. „Kropki” połączą się same, kiedy będziesz spoglądał wstecz na to, co zrobiłeś i jaką drogę przeszedłeś.
A co właściwie rozumiem przez samo słowo research ? Zebranie wystarczającej porcji informacji na dany temat, w jak najkrótszym czasie. Mój research nie ma nic wspólnego z generowaniem stosu wydruków czy masy plików. Jego celem jest zebranie informacji o: • osobie, z którą mam się spotkać po raz pierwszy (nie ma znaczenia, czy jest to potencjalnie moja nowa fryzjerka, czy prezes korporacji, czy też sprzedawca w salonie samochodowym, w którym planuję kupić auto), • firmie, instytucji, grupie, którą chcę poznać w celu nawiązania szeroko rozumianej współpracy, • nowym miejscu czy nieznanej mi kulturze, • case study wdrożonych, wynalezionych czy przeprowadzonych działań, które potencjalnie można zaimplementować na lokalnym rynku, bazując na zagranicznych doświadczeniach.
Różna perspektywa patrzenia na życie i różne postrzeganie. Nawet jeśli opowiesz komuś całe swoje życie, nawet jeśli usiądziecie obok siebie i będziecie patrzeć na to samo – nie będziecie tak samo odbierać tej rzeczywistości. Twój odbiór, tak samo jak mój, zawsze będzie subiektywny. Podczas rozmowy z guru nigdy nie będziecie mieć tej samej perspektywy,
Bardzo często pomaga uświadomienie sobie tego, że niepokój, strach, obawa, lęk, nie są reakcjami na zaistniałą sytuację, a jedynie na nasze projekcje (wyobrażenia) tego, jakie dane zdarzenie może mieć konsekwencje. Tak naprawdę nie przeraża to, co się wydarzyło, a jedynie coś, co jeszcze nie miało miejsca! Gdy uświadomisz sobie, że zamartwianie się tym, co tak naprawdę się jeszcze nie wydarzyło jest śmieszne, automatycznie poczujesz przynajmniej lekką ulgę.
Pisz – samo przelanie na papier wewnętrznego dialogu, jaki toczysz w swojej głowie, powinno spowodować ulgę, ponieważ dajemy ujście temu, co przeszkadza umysłowi funkcjonować ze spokojem. Dodatkowo często dopiero wtedy możemy zobaczyć, jak nielogiczne i niespójne bywają te nasze „strachy”.
Notowanie swoich sukcesów – to pozwala stworzyć jasną i czytelną listę dowodów na to, że potrafisz wychodzić z opresji i radzić sobie z trudnościami, więc i z tą sytuacją sobie poradzisz. W chwilach trudności będziesz mógł do tej listy wracać i przypominać sobie, że nie jest z Tobą tak źle, jak właśnie myślisz.
Proponuję Ci wyrobienie sobie nawyku polegającego na tym, by każdego dnia przez dowolnie określony czas (wystarczy kwadrans dziennie) ćwiczyć ów „mięsień kreatywności”. Każdego dnia zadawaj sobie inne kreatywne wyzwanie. Zadania wcale nie muszą być poważne. Absolutnie nie chodzi o to, by były one za każdym razem idealnie wykonane. Oto przykłady:
Bardzo często pomaga uświadomienie sobie tego, że niepokój, strach, obawa, lęk, nie są reakcjami na zaistniałą sytuację, a jedynie na nasze projekcje (wyobrażenia) tego, jakie dane zdarzenie może mieć konsekwencje. Tak naprawdę nie przeraża to, co się wydarzyło, a jedynie coś, co jeszcze nie miało miejsca!
wszystkie (zanim się pojawią, zanim powstaną), tylko działaj, podejmuj wyzwania, stwarzaj okazje, korzystaj z nich, bądź aktywny. „Kropki” połączą się same, kiedy będziesz spoglądał wstecz na to, co zrobiłeś i jaką drogę przeszedłeś.
krok po kroku: • wycieczka do najbliższych serwisów samochodowych i rozmowa z osobami decyzyjnymi (właściciel, manager, kierownik), • zbadanie prawdziwości hipotezy biznesowej, iż tego typu firmy potrzebują takiej usługi, • weryfikacja poprzez pozyskanie pierwszych kilku klientów, którzy zapłacą za proponowaną usługę lub za projekt kwotę odpowiadającą wartości 60%-70% tego, ile będzie kosztowała ukończona aplikacja; brak tej minimalnej liczby klientów oznaczałby, iż postawiona hipoteza jest błędna (wówczas trzeba postawić kolejną hipotezę i ponownie ją sprawdzić). Dodatkową wartością takiego zderzenia pomysłu z rynkiem jest to, że klient jest nam w stanie powiedzieć o swoich innych potrzebach biznesowych, do których nie bylibyśmy w stanie dotrzeć, gdyby nie chęć sprawdzenia pierwotnej hipotezy. Mogłoby się okazać, iż dany serwis samochodowy nie jest zainteresowany oprogramowaniem, ale bardzo chętnie zmienią dostawcę kawy, gąbek, oleju silnikowego etc. lub zatrudnią nowego pracownika. To moment, gdy pojawia się nowa szansa biznesowa.
Niesie to za sobą jednak określone konsekwencje: • trzeba znaleźć sposób na to, jak sprzedawać i promować jego produkt (zatrudnienie sprzedawcy, partnerstwo, „wrzucenie” produktu w istniejące już kanały sprzedaży), • należy pozyskać finansowanie na czas tworzenia produktu (od miesiąca do roku, w zależności od projektu). Bez powyższego mamy do czynienia z działaniem obarczonym bardzo dużym ryzykiem – zupełnie zbędnym, bo bardzo łatwym do zniwelowania już na etapie researchu lub planowania.
oni przeceniają rolę sprzętu, narzędzi, właściwego oprogramowania, logotypu czy nawet wizytówek. Oni, tak samo jak prezesi wielu dużych firm (nie tylko informatycznych), zbyt dużą wagę przywiązują do kształtu produktu, zamiast do budowania relacji i w finale – sprzedaży swoich usług.
Posiadanie takich środków zabezpieczających przedsięwzięcie na kilka miesięcy powoduje, że traci on czujność i zazwyczaj wpada w bardzo złudne poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo fakt posiadania dużych pieniędzy kusi niektórych, by wydawać małe kwoty poza pierwotnym harmonogramem i pieniądze się „rozchodzą” w niezwykle krótkim czasie.
Wyróżnij się. Badaj, jak postępuje tłum i rób odwrotnie. Jeśli wszyscy idą w lewo, Ty idź w prawo. A gdy ktoś Cię zapyta, dlaczego idziesz pod prąd, to po prostu pozwól mu odpłynąć, bo i tak nie zrozumie…
Prawo Parkinsona Według teorii Parkinsona (potwierdzonej moimi licznymi eksperymentami), im mniej czasu masz na wykonanie jakiejś czynności, tym lepsza jest jakość jej wykonania. Już od kilku lat „żyję w bardzo dobrych stosunkach
Zatrzymanie się, przeanalizowanie sytuacji, wyciągnięcie wniosków, obranie nowej strategii i drogi, a dopiero potem działanie, nabieranie maksymalnej prędkości w tym działaniu – czy to nie jest rozsądne? Dlaczego to tak niezwykle istotne? • Brak takiej przerwy może spowodować, iż popełnisz ten błąd raz jeszcze, generując jeszcze większe konsekwencje niż za pierwszym razem. • Raz jeszcze wyruszysz w tę samą podróż, a przecież dla Ciebie jako miłośnika przygód nie jest to interesujące w dłuższej perspektywie. • Nie będziesz miał czasu na to, aby po prostu pomyśleć. Jeżeli na przykład nagle stracisz pracę, która pochłaniała ogrom Twojego czasu, to zostaniesz
filozofii życia jest to najważniejszy z wszystkich punktów! W dążeniu do spełniania swoich marzeń, po prostu odważ się, aby pozwolić sobie na osiągnięcie swojego celu czy marzenia. Zatrzymaj się, proszę, chwilę przy tym zdaniu, przeczytaj je kilka razy. Jeśli chcesz wyjechać na egzotyczne